HKD Šid obilježilo šesnaestu obljetnicu djelovanja
HKD „Šid“ prigodnim kulturno-umjetničkim programom održanim u dvorištu crkve Presvetog Srca Isusovog u Šidu, u subotu, 6. lipnja, sa početkom u 19h, obilježilo je šesnaest godina svog postojanja i rada.
Predsjednik udruge Josip Pavlović rekao je: „Poslije šesnaest godina rada možemo konstatirati da su ostvareni neki rezultati, o čemu svjedoči i činjenica da smo za petnaest godina rada od Vlade Republike Hrvatske, preko Hrvatskog nacionalnog vijeća, dobili kuću na trajno korišćenje, a u okviru projekta malih matica dobili smo i mogućnost njenog kompletnog renoviranja. Naše društvo sa svojih osam sekcija imalo je preko 400 nastupa i s radošću mogu reći da ćemo izgradnjom novog objekta, usprkos problemima, privući nove članove. Najveći broj nastupa imala je foklorna, zatim tamburaška sekcija, te udruga žena Šokice. Imali smo u jednom periodu čak i dramski sekciju, likovnu, literarnu, koje su posebno djelovale povodom jubileja posvećenih značajnim ljudima rođenim u Šidu. Ovaj koncert je danas kruna našeg godišnjeg rada. Osobito raduje posjet HKPD Matija Gubec iz Rume, koje je gostovalo i na prvom koncertu našeg društva, a svih ovih petnaest godina uzajamno se posjećujemo i mi sa uživanjem odlazimo na svaki njihov koncert. Večeras je sa nama i rusinsko kulturno-umjetničko društvo KPD Đura Kiš, koje nam je više puta priticalo u pomoć svojim prostorom i opremom.“
Folklorna i tamburaška skupina domaćina nastupile su na početku i na kraju programa. Član udruge, Nikola Križanić, odrecitirao je svoju pjesmu i pjesmu iz druge zbirke dječje poezije svoje majke, Nataše Križanić. U programu je sudjelovao i mješoviti zbor KPD Đura Kiš, društva osnovanog 1920. godine kao Rusinska čitaonica.
Gost večeri bilo je HKPD Matija Gubec iz Rume, udruga sa 123 godine postojanja i rada iza sebe, a koje je u Šidu nastupilo sa svojim Velikim tamburaškim orkestrom i solistima, i sa mlađom i starijom folklornom skupinom.
Predsjednici obe gostujuće udruge izrazili su posebnu radost zbog činjenice da sa HKD Šid surađuju od samih njegovih početaka, i da ih povezuje prijateljstvo i zajednička težnja za očuvanjem kulturne baštine.
Nakon manifestacije, domaćini su za sudionike priredili večeru, te je proslava završena druženjem svih nazočnih. Udruga iz Šida je nedavno postala jedna od malih matica koje su dio velikog projekta vlade Republike Hrvatske, pod nazivom „Sagradi mlin gdje je voda”, koji se realizira preko Središnjeg državnog ureda Republike Hrvatske i Hrvatskog nacionalnog vijeća u Subotici, što daje nadu, kako je predsjednik šidskog društva i rekao, za bolju budućnost.
- Mikolaci





