thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail

11/06/2026

 

HKD Šid obilježilo šesnaestu obljetnicu djelovanja

 

HKD „Šid“ prigodnim kulturno-umjetničkim programom održanim u dvorištu crkve Presvetog Srca Isusovog u Šidu, u subotu, 6. lipnja, sa početkom u 19h, obilježilo je šesnaest godina svog postojanja i rada.

Predsjednik udruge Josip Pavlović rekao je: „Poslije šesnaest godina rada možemo konstatirati da su ostvareni neki rezultati, o čemu svjedoči i činjenica da smo za petnaest godina rada od Vlade Republike Hrvatske, preko Hrvatskog nacionalnog vijeća, dobili kuću na trajno korišćenje, a u okviru projekta malih matica dobili smo i mogućnost njenog kompletnog renoviranja. Naše društvo sa svojih osam sekcija imalo je preko 400 nastupa i s radošću mogu reći da ćemo izgradnjom novog objekta, usprkos problemima, privući nove članove. Najveći broj nastupa imala je foklorna, zatim tamburaška sekcija, te udruga žena Šokice. Imali smo u jednom periodu čak i dramski sekciju, likovnu, literarnu, koje su posebno djelovale povodom jubileja posvećenih značajnim ljudima rođenim u Šidu. Ovaj koncert je danas kruna našeg godišnjeg rada. Osobito raduje posjet HKPD Matija Gubec iz Rume, koje je gostovalo i na prvom koncertu našeg društva, a svih ovih petnaest godina uzajamno se posjećujemo i mi sa uživanjem odlazimo na svaki njihov koncert. Večeras je sa nama i rusinsko kulturno-umjetničko društvo KPD Đura Kiš, koje nam je više puta priticalo u pomoć svojim prostorom i opremom.“

Folklorna i tamburaška skupina domaćina nastupile su na početku i na kraju programa. Član udruge, Nikola Križanić, odrecitirao je svoju pjesmu i pjesmu iz druge zbirke dječje poezije svoje majke, Nataše Križanić. U programu je sudjelovao i mješoviti zbor KPD Đura Kiš, društva osnovanog 1920. godine kao Rusinska čitaonica.

Gost večeri bilo je HKPD Matija Gubec iz Rume, udruga sa 123 godine postojanja i rada iza sebe, a koje je u Šidu nastupilo sa svojim Velikim tamburaškim orkestrom i solistima, i sa mlađom i starijom folklornom skupinom.

Predsjednici obe gostujuće udruge izrazili su posebnu radost zbog činjenice da sa HKD Šid surađuju od samih njegovih početaka, i da ih povezuje prijateljstvo i zajednička težnja za očuvanjem kulturne baštine.

Nakon manifestacije, domaćini su za sudionike priredili večeru, te je proslava završena druženjem svih nazočnih. Udruga iz Šida je nedavno postala jedna od malih matica koje su dio velikog projekta vlade Republike Hrvatske, pod nazivom „Sagradi mlin gdje je voda”, koji se realizira preko Središnjeg državnog ureda Republike Hrvatske i Hrvatskog nacionalnog vijeća u Subotici, što daje nadu, kako je predsjednik šidskog društva i rekao, za bolju budućnost.

  1. Mikolaci

 

 

 

1000005820
thumbnail

02/06/2026

 

  1. GODINA UDRUŽENJA ŽENA „MILEVA MARIĆ-AJNŠTAJN“

 

U subotu 30.05.2026. godine izložbom rukotvorina, zanata i tradicijskih jela u Velikom holu Kulturnog centra u Rumi kao i prigodnim kulturno-umjetničkim programom u Maloj sali Kulturnog centra u Rumi obilježena je 31. obljetnica rada Udruženja žena „Mileva Marić-Ajnštajn“

Glavni cilj događaja je sveobuhvatna promocija njihovog dugogodišnjeg plodonosnog rada i očuvanja narodne tradicije, ali i odavanje počasti svjetski poznatoj naučnici Milevi Marić Ajnštajn, čije ime udruga sa ponosom i dostojanstvom nosi već više od tri decenije.

U kulturno umjetničkom dijelu programa održana je prigodna modna revija a nastupila je i mlađa folklorna skupina HKPD “Matija Gubec” iz Rume koja je izvela narodne igre iz Srijema i Baranje

 

NIKOLA JURCA

 

 

 

 

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail

26/05/2026

 

HKPD „Matija Gubec“ iz Rume na gostovanju u Iloku

 

U subotu, 23. svibnja 2026., Veliki tamburaški orkestar HKPD „Matija Gubec“ sa solistima nastupio je u crkvi Sv. Ivana Kapistrana u Iloku.

 

Nakon prethodnog gostovanja Društva „Matija Gubec“ u Iloku, upriličenog povodom obilježavanja 20-ih Dana Matice Hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji, kao i uočnici proslave 500 godina grada Iloka, domaćini iz samostana Svetog Ivana Kapistrana izrazili su želju da se susret ponovi, što se i dogodilo čim se za to ukazala prilika. Goste iz Rume dočekao je fra Grgur Blažević, gvardijan i župnik, koji je poziv za gostovanje i uputio. Nakon tonske probe, ljubazni domaćin je gostima ispričao kratku povijest samostana i njegovog sveca zaštitnika, i proveo ih kroz samostanske prostorije, muzej, vidikovce i okolicu.

„Ilok najveći procvat doživljava za vrijeme Nikole Iločkog, koji je umro je 1477. i pokopan je u iločkoj franjevačkoj crkvi. Za upoznavanje prilika toga vremena važni su i popisi čudesa koja su se dogodila na grobu Sv. Ivana Kapistrana, koji su sačuvani u kodeksima. Relikvije ovog sveca, dio odjeće i pojas, čuvaju se u crkvi“, rekao je fra Grgur.

Turci su zauzeli grad 1526., a o turskoj vladavini svjedoče spomenici Turbe – grob uglednog Turčina i Hamam – turska kupelj sa sačuvanim arabeskama, koje su gosti takođe imali priliku vidjeti, kao i čuvene iločke podrume. Papa Inocent XI Odescalchi dao je caru Leopoldu pomoć u borbi protiv Turaka, a car za uzvrat poklanja 1697. Liviju Odescalchi dvorac i posjede u Srijemu.

Kršćanstvo se u Srijemu javlja u vrijeme Rimljana. U ovim su krajevima održavani i crkveni sabori od 351. do 359. godine, a iz prvih kršćanskih vremena spominje se oko 200 mučenika i svetaca. Godine 1972. pod osnovnom školom u iločkoj tvrđavi otkriveni su temelji gotičke apside jedne od srednjovjekovnih crkava.

„Franjevci su u Iloku od 1343. godine. Godine 1349. vojvoda Ugrin gradi u gotičkom stilu današnju crkvu koja je bila posvećena Majci Božjoj na nebo uzetoj. Vjerojatno je tada izgrađeno i zapadno krilo samostana. Nikola Iločki 1454. obnavlja crkvu i samostan dogradivši na sjevernoj strani kapelu. Poslije smrti Sv. Ivana Kapistrana, crkva postaje pretijesna pa je Nikola Iločki 1468. produžuje prema istoku te dobiva današnju dužinu“, priča fra Grgur. „Franjevci i narod bježe pred Turcima u šumu Pakledin. Turci su od franjevačke crkve načinili štalu, a druge su crkve zapustili. Tada se zameo i svaki trag tijelu Sv. Ivana Kapistrana.“ Burna istorija nije štedjela samostan, ali se uz 500. godišnjicu smrti Sv. Ivana Kapistrana (1956.) obnavlja, da bi se u novijoj povijesti mnogo radilo na očuvanju ovog spomenika kulture.

O zaštitniku crkve, koji to postaje 1700. godine, Ivanu Kapistranu, fra Grgur priča: „Rodio se u gradiću Capestrano (Italija) godine 1386. Ušao je u Franjevački red i po svoj Europi provodio apostolski život. Zaštitnik je grada Iloka. Upravo apostolski žar i papinsko poslanje doveli su ga u naše krajeve gdje je kao vojni dušobrižnik sudjelovao u odlučnoj bici kod Beograda, 22. srpnja 1456. godine, kada je bar za neko vrijeme zaustavljeno nadiranje turske sile. A naš je Ilok mjesto njegove svete smrti, 23. listopada 1456., gdje su se na njegovu grobu i po njegovu zagovoru događala mnoga čudesa.“

Koncert sa početkom u 19 h, nakon molitve krunice i sv. Mise, dočekala je crkva puna vjernika koji su sa neskrivenim simpatijama poslušali svih 18 kompozicija, nagradivši ih dugim aplauzima, osobito posljednju, koja je bila izneneđenje i dar za Iločane – pjesmu „Iločka je zemlja sveta“. Repertoar orkestra, uz već poznate melodije i dve kompozicije njegovih dirigenata – Josipa Jurce i Predraga Pavlovića, bio je obogaćen i kompozicijama klasične glazbe i pjesmama koje nisu izvorno predviđene za tamburaško izvođenje, te je još jednom podsjetio nazočne da za tamburu granica nema.

Agape je bio redoviti nastavak večeri, kada je nastavljeno druženje, sa koga su gosti ponijeli, uz darove – knjige u izdanju samostana, i vrijedne uspomene i prijateljstva.

  1. Mikolaci

 

 

 

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail

12/05/2026

 

U subotu 09.05.2026 sa početkom u 19 sati u prostorijama HKPD „Matija Gubec“ na Bregu u Rumi održana je redovita godišnja izborna skupština Društva.

Nakon pozdravnog govora predsjednika Društva Zdenka Lanca izabrano je radno predsjedništvo i zapisničar skupštine da bi se potom išlo na usvajanje Dnevnog reda skupštine.

Financijski izvještaj i plan predočio je blagajnik Društva Vladimir-Braca Jurca da bi potom izvještaj o radu za 2025 i plan rada za 2026. godinu predstavio tajnik Društva Nikola Jurca.

U predstavljenim izvještajima naveden je izuzetno veliki broj aktivnosti Društva u prethodnom periodu kao i veoma ambiciozan plan za tekuću godinu. Veliki tamburaški orkestar je u prethodnoj godini održao čak tri cijelovečernja koncerta u Rumi, gostovalo se u Tuzli, sudjelovalo na susretima Društava „Matija Gubec“ u Slavonskom Kobašu, dječiji folklor je sudjelovao na manifestaciji „Srijemci Srijemu“ u Staroj Pazovi, sudjelovalo na dva glazbena festivala, učestvovalo u proslavi Dana bana Jelačića u Petrovaradinu, obiljen je dan Svetog Josipa, organizirano je više Igranki i sl. Poseban akcenat je stavljen na rad nedavno ponovo pokrenute folklorne sekcije kao i na veliki investicijski poduhvat vezano za izgradnju pomoćnog objekta, bine za nastupe, nastrešnice i uređenja dvorišta Društva u okviru projekta „Sedam matica“. U narednom periodu nas očekuje veliki broj nastupa kako Velikog tamburaškog orkestra tako i folklorne sekcije ( pored već održanog koncerta u Požegi očekuju nas koncerti u Iloku i Šidu, božićni koncert u Sarajevu, sudjelovanje na festivalu u Zenici, učešće folklorne sekcije na festivalu u Šibeniku, gostovanje u Fojnici, učešće na manifestaciji „Srijemci Srijemu“ u Novom Slankamenu, gostovanje u Subotici i Vajskoj i sl).U diskusiji o podnetim izvještajima posebno je potencirano pitanje omasovljavanja sekcija Društva to jest apeliralo se na sve članove da motiviraju djecu da se priključe radu u okviru sekcija jer trenutačno najveći izazov za rad nisu niti financije niti uvjeti za rad (koji su odlični) nego mali broj djece i smanjen broj kako članova Velikog tamburaškog orkestra tako i Škole tambure.

U narednim točkama dnevnog reda izabran je novi sastav Upravnog odbora, Nadzornog odbora i Disciplinske komisije

Novi članovi Upravnog odbora su: Zdenko Lanc, Pavle Škrobot, Vladimir-Braca Jurca, Nikola Jurca, Ivan Horvatić, Dražen Štimac, Marija Benčić, Katarina Žagar, Zdenko Žagar, Damir Kolarić, Adrijan Kolarić, Ivan Galar, Ivan Lanc, Bojan Levovnik i Josip Ris

Novi članovi Nadzornog odbora su: Andrea Lanc, Boban Majstorović i Luka Hajduković

Novi članovi Disciplinske komisije su : Dario Bodor, Petar Horvatić i Damir Rakoš.

Po završetku oficijelnog dijela skupštine za sve prisutne je organiziran prigodni domjenak.

 

Nikola Jurca

 

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail (6)
thumbnail (7)
thumbnail

29/04/2026

 

 

U velikoj sali Kulturnog centra u Rumi u utorak 28.04.2026. godine sa početkom u 18 sati svečano je obilježen Dan Škole „Ivo Lola Ribar“ iz Rume.

U okviru bogatog programa učenici škole su, između ostalog, kraćim programima predstavili određen broj zemalja Europe i svijeta, između ostalog i Srbije i Hrvatske.

Prilikom predstavljanja kulturne baštine Hrvatske nastupili su članovi Dječije folklorne sekcije HKPD „Matija Gubec“ inače svi učenici OŠ „Ivo Lola Ribar“. Njihov nastup je od strane nazočne publike u sali bio izuzetno dobro prihvaćen i po završetku svoje točke su nagrađeni gromoglasnim pljeskom.

 

 

Nikola Jurca

Ruma

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail (6)
thumbnail (7)
thumbnail (8)
thumbnail (9)
thumbnail (10)
thumbnail (11)
thumbnail (12)
thumbnail (13)
thumbnail (14)
thumbnail (15)
thumbnail (16)
thumbnail

22/04/2026

Svečano obilježen Dan Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata u Rumi

 

Rad za ponos zajednice

 

“Ono što radimo u Zavodu ne doživljavamo samo kao posao nego i vrijeme koje nam je dano, šansa koja nam je ukazana, dužnost koja nam je povjerena. Da istražimo, otkrijemo, sakupimo, sačuvamo, zabilježimo, predstavimo, povežemo, prikažemo, poučimo, valoriziramo, osuvremenimo, surađujemo i takvim svojim djelovanjem kulturi hrvatskoga naroda u Srbiji damo nezamjenjiv doprinos”, kazao je Josip Bako.

Dan Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, jedine profesionalne ustanove kulture Hrvata u Republici Srbiji, proslavljen je 24. ožujka svečanom akademijom u Kulturnom centru Brana Crnčević u Rumi. Ovom svečanošću Zavod je obilježio svoju 18. obljetnicu. Na svečanosti su dodijeljena godišnja priznanja za doprinos hrvatskoj kulturi pojedincima koji su prepoznati po svom kreativnom i posvećenom radu na očuvanju, stvaranju i promicanju hrvatske kulture.

Čast, privilegija i odgovornost

Prije tri godine Zavod je donio odluku o svom danu kojim se predstavlja godišnji rad Zavoda, prepoznajući postignuća u kulturi hrvatske zajednice. Zavod je osnovvan odlukom Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine 10. ožujka 2008. godine i odlukom Hrvatskog nacionalnog vijeća 29. ožujka iste godine, radi očuvanja unaprjeđenja i razvoja hrvatske manjinske zajednice u Vojvodini. Nakon što je prošle godine proslavljen u Somboru, Dan Zavoda ove se godine po drugi put proslavlja u Rumi, na njegovu 18. obljetnicu. Svečanu akademiju otvorio je nastup Predraga Pavlovića s kompozicijom Nocturne na glasoviru, a skupu se uime Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata obratio vršitelj dužnosti ravnatelja Josip Bako, nakon čega je prikazan kratak film na zavodovu 2025. godinu.

“Kada sam počeo profesionalni angažman u Zavodu nisam ni slutio da počinje izuzetno dinamično razdoblje koje će oplemeniti i obogatiti moj život, jer takva je kultura. Ona oplemenjuje i obogaćuje. Raditi u kulturi je privilegija, a raditi u ustanovi koja ima za cilj očuvanje, istraživanje, unaprjeđenje i razvoj kulture vlastitoga naroda je više od privilegije”, kazao je Bako dodajući:

“ Od 57.900 Hrvata u Srbiji koliko ih je bilo na popisu 2011. godine, samo troje je bilo profesionalno angažirano u kulturi hrvatske zajednice. Danas je taj omjer malo povoljniji.Od 39.107 Hrvata s popisa 2022., petero nas je profesionalno angažirano u kulturi hrvatske zajednice u Srbiji. Dakle, privilegija u pravom smislu te riječi. Ali to za sobom ne povlači neke povlastice, nego veliku odgovornost. Ono što radimo u Zavodu ne doživljavamo samo kao posao nego i kao vrijeme koje nam je dano, šansa koja nam je ukazana, dužnost koja nam je povjerena. Da istražimo, otkrijemo, sakupimo, sačuvamo, zabilježimo, predstavimo, povežemo, prikažemo, poučimo, valoriziramo, osuvremenimo, surađujemo i takvim svojim djelovanjem kulturi hrvatskog naroda u Srbiji damo nezamjenjiv doprinos. Mislim da smo u prethodnih 18 godina u dobroj mjeri uspjeli odgovoriti na izazov koji nam je povjeren. Stojim pred vama s velikim zadovoljstvom i punog srca jer su u publici brojna poznata lica s kojima je suradnja višegodišnja.Većini nas su motivi da ovog dana budemo zajedno i ciljevi kojima smo vođeni u svome radu, komplementani.Ljubav prema povijesti, tradiciji i kulturi svoga naroda, te želja za konstantnim razvojem i napretkom kulture hrvatskoga naroda u Srbiji. Time ne zaboravimo i to podcrtati, doprinosimo i obogaćivanju i razvoju kulturnog života Republike Srbije čiji smo integralni dio”.

Također je istaknuo da je suradnja obilježila rad Zavoda u prethodnih 18 godina rad.

“ Suradnja je bila nužna iz objektivnih razloga zbog naših ograničenih institucionalnih kapaciteta ali je bila i potaknuta i ciljana zbog toga što smo željeli postati stožer kulturne scene, mjesto susreta svih relevantnih čimbenika unutar nje. Danas slobodno možemo reći da je jedna od najvećih vrijednosti  koje baštinimo u Zavodu razgranata mreža stručnih i kompetentnih suradnika u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, kako onih na akademskoj i znanstvenoj razini, tako i onih u području amaterske kulture. U vremenu pred nama nastavit ćemo njegovati suradničke odnose, ali i otvarati prostor novim suradnicima, novim licima, što su oni koji prate rad Zavoda već mogli i primijetiti. Uvjeren sam da jedino na taj način možemo rasti i razvijati se kao ustanova, iznova biti aktualni i u skladu s vremenom u kojem živimo. Zahvaljujem se svim suradnicima koji su na bilo koji način doprinjeli radu Zavoda i upućujem poziv svima koji mogu doprinjeti našem zajedničkom cilju, razvoju kulture Hrvata u Republici Srbiji”, kazao je Bako.

Podrška hrvatskih institucija

Načelnica sektora za hrvatsku nacionalnu manjinu Središnjeg državnog ureda Dubravka Severinski obratila se skupu.

“Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i kad se rodio, bio je ne samo punoljetan nego je imao svoj cilj, svoju zadaću, sačuvati hrvatsku tradicijsku kulturu, hrvatsku riječ, hrvatsku baštinu na području Vojvodine i Republike Srbije. Ovih 18 godina rada Zavoda, ne svjedoči samo o snazi zajedništva, već i o ljubavi prema vlastitom identitetu i jeziku. Upravo zahvaljujući Zavoda, raznolikost ostaje živa i prepoznata kao vodilja i treba je takvu njegovati i čuvati. Uspjeh i neiscrpan trud Zavoda na očuvanju hrvatske kulturne baštine potvrđuju brojne manifestacije, poput izložbi, koncerata, festivala, smotri, kao i rad u izdavaštvu o čemu svjedoče bojni objavljeni časopisi, knjige i druga izdanja te digitalizirana baština, jer zahvaljujući današnjem digitalnom vremenu ona postaje sačuvana i dostupna, ne samo nadolazećim generacijama, već i svim našim sunarodnjacima u domovini i izvan nje. Središnji državni ured za Hrvate izvan Repubike Hrvatske je uvijek tu da podupre programe i projekte Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata”, poručila je Severinski.

Suradnica u kabinetu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske Mirjana Piskulić, obratila se skupu čestitajući Zavodu 18. obljetnicu.

“Punoljetnost jedne ustanove nije samo simboličan trenutak. To je potrda zrelosti i predanosti misiji koja nadilazi svakodnevni rad. Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata je za ovih 18 godina izrastao u ključnu instituciju očuvanja, istraživanja i promicanja kulturnog identiteta hrvatske zajednice u Republici Srbiji. Rado zavoda svjedoči koliko je kultura snažan most koji povezuje ljude, generacije i prostore. U vremenu brzih promjena upravo kultura ostaje čvrsto uporište identiteta, ali i otvoreni prostor dijaloga, razumijevanja i suradnje. Zavod je svojim izdanjima, publikacijama i istraživanjima, manifestacijama dalo nemjerljiv doprinos vidljivost i afirmaciju vojvođanskih Hrvata. Istodobno, postao je važan partner institucija u Hrvatskoj, ali i šire, u zajedničkom nastojanju očuvanja bogate kulturne baštine našeg naroda”, kazala je Piskulić.

Profesionalan rad i pouzdani suradnici

Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić, također se obratila skupu, čestitajući Zavodu značajnu obljetnicu.

“Punoljetstvo nije samo broj, to je dokaz trajanja. Lako je nešto započeti, a uvijek je teško ustrajati. Ne slavimo samo godine nego kontinuitet, strpljenje i odgovornost. Izuzetno smo ponosni što smo suosnivači jedne ovako profesionalne i respektabilne institucije. Da zavoda nije bilo mnoge stvari bile bi zaboravljene. Drugi bi možda interpetirali našu prošlost, ali ovako ste vi odlučili zapisati i ispričati našu priču. Hvala vam na tome. Hvala vam za svaki sačuvani dokument, staru knjigu, hvala što ste prava riznica fotografija naših predaka. Hvala vam za višegodišnja istraživanja. Plodovi vašeg rada često traže strpljenje i upornost. Hvala vam što ste naše velikane vratili u fokus, što ste ih učinili vidljivim. Vaša arhiva nije samo zbirka dokumenta. To je mjesto gdje se čuva naše pamćenje. Izgradili ste profesionalni identitet, prepoznatljiv imiđž i podigli ste kvalitetu knjiga na razinu izvrsnosti. Vizuelno oblikovali prepoznatljivu crtu naše kulture. Hvala vam što niste samo čuvali našu baštinu, nego ste je učinili živom. Podržavali ste i amatere, poticali djecu da pišu, stvaraju i budu kreativna. Djelovali ste u svim djelovima Srbije i predstavljali nas dostojno u Hrvatskoj i Mađarskoj i u svim drugim državama. Bili ste dobri susjedi, pouzdani suradnici i ono najvažnije, sve ste nas jako zarazili kulturom. Čestitamo vam punoljetstvo i želimo još mnogo godina rada, rasta i hrabrosti. Neka temelj ostane isti: identitet, zajednica, kultura, svi mi, i naša budućnost”, poručila je Vojnić.

Predsjednik HKPD-a Matija Gubec iz Rume Zdenko Lanc, izrazio je zadovoljstvo što su mogli biti domaćinom jednog tako značajnog događaja.

“Drago mi je što smo domaćini Zavodu  na obilježavanju njihovog rođendana i želim im još dugo godina uspješnog rada na očuvanju hrvatske kulture i baštine kojima se oni profesionalno bave. Istaknuo bih vrlo dobru suradnju s njima i nadam se da će se takva suradnja nastaviti i u budućnosti”, istaknuo je Lanc.

Priznanja najzaslužnijima

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata od prošle godine dodjeljuje godišnje priznanje za doprinos hrvatskoj kulturi pojedincima koji su prepoznati po svom kreativnom i posvećenom radu na očuvanju, stvaranju i promicanju kulture. Ove godine prizanja su uručena: vizuelnoj umjetnici iz Zagreba, rodom iz Subotice Andreji Kulunčić, predsjednici Udruženja građana Urbani Šokci iz Sombora Mariji Šermešić, predsjedniku HKPD-a Jelačić iz Petrovaradina Mirku Turšiću i srijemskom biskupu mons. Fabijanu Svalini.

 

Andreja Kulunčić u svojim umjetničkim radovima detektira društvene nepravde i istražuje načine kako im se suprotstaviti.

“Drago mi je što netko iz mog zavičaja prati i vrednuje moj rad.Ova nagrada mi je iznimno važna baš iz razloga što mislim na svoj zavičaj, a zavičaj misli na mene. Nadam se da ćemo imati i neke druge kontakte i neke druge projekti i u budućnosti”.

Prema obrazloženju Zavoda, predsjednik HKPD-a Jelačić iz Petrovaradina Mirko Turšić istaknuo se u 2025. godini kao jedan od pokretača i organizatora postojećih i novih kulturnih događanja među kojima se izdvajaju Vinkovo i organiziranje petrovaradinskog karnevala.

“Nagrada je jako bitan poticaj, motiv i zalog za budućnost. Kada dobijete nagradu, tu nije kraj. Nagrada je obaveza za neki novi početak i budućnost zajednice”, istaknuo je Turšić.

Srijemski biskup mons. Fabijan Svalina, bio je ključna osoba za obilježavanje 1100 obljetnice Hrvatskog Kraljevstva u Srijemskoj biskupiji.

“Ovu nagradu ne doživljavam osobno, nego kao instituciji, Srijemskoj biskupiji, kao svojevrsnoj čuvarici kulturne baštine i svega onoga što uz duhovno pripada i drugi segment. Zahvaljujem Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata na prepoznavanju i dodjeli ove nagrade. Nadam se da je to put prema zajedničkom hodu i rastu i Zavoda i Srijemske biskupije. Neka to bude na dobro svih katolika na ovom prostoru, a posebno hrvatske, unutar katoličke zajednice u Srijemu”, istaknuo je biskup Svalina.

Predsjednica Udruženja građana Urbani Šokci iz Sombora Mariji Šeremešić, priznanje je uručeno zbog organiziranja više važnih kulturnih aktivnosti u protekloj godini, kako u udruzi Urbani Šokci, tako i u HKD-u Vladimir Nazor u Somboru.

Skupu su pored predstavnika udruga iz Srijem nazočili i viši svjetnik Sektora za hrvatsku nacionalnu manjinu Ivan Lozo, zamjenik veleposlanika Republike Hrvatske u Srbiji Ivan Zeko-Pivač, opunomoćena ministrica u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Srbiji Dubravka Velecki Čičak kao i vršiteljica dužnosti pomoćnice pokrajinske tajnice za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama Nevena Baštovanović, voditelj vukovarske podružnice Hrvatske matice iseljenike Silvio Jergović, dekanica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku Emina Berbić Kolar, vršiteljica dužnosti Muzeja Vojvodine Čarna Milinković, ravnateljica NIU Hrvatska riječ Karolina Bašić, srijemski biskup mons. Fabijan Svalina i generalni vikar Srijemske biskupije i župnik u Rumi Josip Ivešić.

HKPD Matija Gubec iz Rume i ženska pjevačka skupina Prelje iz Subotice, uljepšali su program svojim nastupima.

S.D.

 

 

1776611323698
1776675597274
1776675606983
1776675685133
thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail

31/03/2026

Bogat i osvježeni repertoar za publiku

 

“Članovi Velikog tamburaškog orkestra, svojim kontinuiranim radom i redovitim dolaskom na probe, zaslužni su za novi program i novi repertoar pjesama koje smo naučili tijekom četiri mjeseca”, kazao je Zdenko Lanc.

 

U dvorani Kulturnog centra Brana Crnčević u Rumi, 18. travnja održan je godišnji koncert velikog tamburaškog orkestra i dječjeg folklornog sastava HKPD -a Matija Gubec iz Rume. Pored domaćina, u kulturno – umjetničkom programu predstavili su se i gosti, LZD Vila Velebita iz Požege u Hrvatskoj. Ovo je tradicionalni koncert koji rumska udruga priređuje svake godine, želeći predstaviti publici njihov rad i novi repertoar pjesama.

 

 

Rezultati napornog rada

 

Prošla su četiri mjeseca od poslednjeg koncerta. Za to vrijeme članovi tamburaškog orkestra, solisti i folklorna sekcija vrijedno su radili kako bi publici mogli predstaviti sve novo što su naučili.

 

“Redovito održavamo koncerte za našu vjernu publiku i naš grad. To je tradicija koja traje dugi niz godina. Članovi velikog tamburaškog orkestra, svojim kontinuiranim radom i redovitim dolaskom na probe, zaslužni su za novi program i novi repertoar pjesama koje smo naučili tijekom četiri mjeseca. Zadovoljstvo nam je što su s nama na koncertu i naši prijatelji iz Požege, LZD Vila Velebita. Ovo je četvrti put da se sastajemo sa ličkim zavičajnim društvom i požeškim tamburaškim orkestrom. Ovi susreti s njima postali su tradicionalni i nadamo se da ćemo lijepu suradnju nastaviti i u budućnosti”, kazao je predsjednik HKPD-a Matija Gubec Zdenko Lanc.

 

Prilika za razmjenu iskustava i druženje

 

Zavičajno društvo Vila Velebita iz Požege uzvratilo je posjet prijateljima iz Rume. Požeški tamburaški orkestar zajedno sa zborom, izveo je program ličkih i solističkih kompozicija i instrumentala.

 

Dr. Josip Fajdić dugogodišnji predsjednik i utemeljitelj ličkog zavičajnog društva Vila Velebita u Požegi i predsjednik glazbenog društva, kao jednog od najaktivnijih sekcija te zavičajne zajednice. Zavičajno društvo Vila Velebita ima nekoliko sekcija. Glazbeno društvo čini mješoviti pjevački zbor, koga redovno prati požeški tamburaški orkestar, je najaktivnija sekcija. Utemeljeni smo 1997. godine i kroz tih 30 godina, Društvo je evoluiralo od izvorne pjevačke skupine koja je imala za cilj da prezervira izvorne ličke pjevačke napjeve i da od zaborava sačuva izvornu narodnu glazbu koja je bila pred izumiranjem. Pjevačka skupina je vremenom evoluirala u zbor, ali zahvaljujući vodstvu iz glazbene škole u Požege, nastavnici su preuzeli brigu nad pjevačkim zborom. Ono je danas izraslo u velikoj razini. Utemeljili smo prijateljske odnose sa svim susjednim zemljama. To je jedna slika o našem Društvu

 

“Zavičajno društvo Vila Velebita ima nekoliko sekcija. Glazbeno društvo čini mješoviti pjevački zbor, koga redovito prati požeški tamburaški orkestar. Utemeljeni smo 1997. godine i kroz 30 godina postojanja, Društvo je napredovalo od izvorne pjevačke skupine koja imala za cilj izvedbu ličkih pjevačkih napjeva do zbora, koga vode nastavnici glazbene škole u Požegi”, kazao je dugogodišnji predsjednik i utemeljitelj likog zavičajnog društva Vila Velebita dr. Josip Fajdić.

 

On je također dodao da glazbeno društvo Vila Velebita već unatrag nekoliko godina gaji prijateljske odnose s rumskom udrugom na bazi jedne interkulturalne razmjene i interkulturalnog dijaloga.

 

“Imamo prijateljske odnose i s ostalim udrugama gdje živi hrvatska zajednica u Vojvodini: u Somboru, Tavankutu, Petrovaradinu i Srijemskoj. Važno je pružiti podršku Hrvatima koji žive izvan Hrvatske. Ovo je minimalan doprinos koji možemo dati njima i naše sudjelovanje na koncertu u Rumi, jedan je od načina održavanja osjećaja pripadnosti na temelju kulturne razmjene. Najvažnije od svega je sačuvati svoj identitet”, kazao je dr. Fajdić.

 

 

Požeški tamburaški orkestar je održao svoj koncert i prije dvije godine u Rumi.

 

“Velika nam je čast ponovno imati nastup u Rumi.Članovi rumske udruge imali su svoj cjelovečernji koncert u našem gradu ove godine. Suradnja između nas je na visokoj razini.  Razmjenjujemo iskustva u sviranju tambure, izvođenju pjesmama i možemo puno toga naučiti jedni od drugih. Smatram da je regionalna suradnja iznimno važna pogotovo što mlađe generacije mogu puno toga naučiti od drugihiz bilo koje okolne zemlje. To je za njih jako dobro iskustvo”, kazao je predsjednik požeškog tamburaškog orkestra i umjetnički voditelj ličkog zavičajnog društva Vila Velebita Valentin Petranović.

 

Članovim rumske udruge i publici obratio se i zamjenik predsjednika Općine Ruma zadužen za kulturu Stevan Kovačević.

 

“ Ruma je grad tambure, a HKPD Matija Gubec sinonim za dobru tamburašku harmoniju. Oni su i jedan od čuvara vatre kulturno-prosvjetnog amaterizma, pokreta koji je u današnje vrijeme na udaru raznih izazova. Zahvaljujući udrugama kao što je Matija Gubec, uspijevaju da opstanu i njeguje tu iskru kulturnog amaterizma i da služe lokalnoj zajednici kao dobar primjer kako se uz naporan i strpljiv rad, i ljubav iskra amaterizma može sačuvati”, kazao je Kovačević.

 

U znak sjećanja na nedavno preminulog člana i tamburaša Darka Matešića, kolege tamburaši su na njegovom mjestu simbolično stavili bijelu ružu.

 

Pored brojne publike iz Rume, koncertu su prisustvovali predsjednik IO HNV-a Marinko Katić, pomoćnica tajnice Pokrajinskog tajništva za kulturu Nevena Baštovanović, generalni vikar Srijemske biskupije i župnik u Rumi Josip Ivešić te predstavnici srijemskih udruge.

 

Koncert je održan uz financijsku podršku Općine Ruma, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, propise upravu i nacionalne zajednice – nacionalne manjine, Hrvatskog nacionalnog vijeća i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

 

S.D.

 

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail (6)
thumbnail (7)
thumbnail (8)
thumbnail (9)
thumbnail (10)
thumbnail (13)
thumbnail

23/03/2026

Posjet izaslanstva Središnjeg državnog ureda “malih matica” u Srijemu

 

Pozitivne ocjene i nastavak financiranja

 

“Hrvati koji žive u Srbiji, čuvaju svoj identitet, prilagođavaju se vremenu u kojem žive i gledaju unaprijed. U svemu tome, Vlada Republike Hrvatske će ih podržati, onako kako oni misle da trebaju čuvati svoj identitet i kakve projekte žele provoditi”, kazao je Milan Bošnjak

 

Nakon posjeta Opovu, izaslanstvo Središnjeg državnog ureda na čelu s Milanom Bošnjakom, 20. ožujka obišlo je radove na izgradnji malih matica u Rumi i Šidu. Tom prilikom predsjednici hrvatskih udruga iz Srijema upoznali su ih s poviješću i djelovanjem udruga, kao i s radovima na izgradnji malih matica.

Snažna podrška i u budućnosti

Milan Bošnjak je izrazio zadovoljstvo što je tijekom posjeta maticama imao priliku vidjeti mnogo novoga i dobroga što se događa u hrvatskoj zajednici i što je izaslanstvo dobilo široku sliku raznolikosti i brojnih aktivnosti hrvatskih udruga.

“Oni su po mnogo čemu različiti. Lijepo je vidjeti kako neki više ulažu u aktivnosti na očuvanju kulturne baštine, kako se neki više bave tradicijskim zanatima, a neki su više usmjereni na mlade ili glazbu. Sve to skupa pokazuje jednu lijepu cjelinu snažne i razvijene hrvatske zajednice koja će siguran sam, u godinama koje su pred nama, biti sve snažnija i vidljivija u Srbiji i u Hrvatskoj. Hrvati u Srbiji su jako lojalni građani Republike Srbije. Spremni su doprinjeti kvalitetno i vrijedno svojoj zajednici i  nadamo se da će većinska zajednica u Srbiji za njih biti otvorenija. Sreli smo se s primjerima gdje i općinske vlasti i udruge većinskoga naroda jako lijepo surađuju s pojedinim hrvatskim udrugama i to nas veseli. Nažalost, još uvijek ima i onih drugih. Nadamo se da će i oni vremenom vidjeti da ti ljudi koji rade da su dobri, pozitivni i da oni čuvaju svoju kulturu i poštuju većinski narod i državu u kojoj žive. Hrvati koji žive u Srbiji, čuvaju svoj identitet,  prilagođavaju se vremenu u kojem žive i gledaju unaprijed. U svemu tome, Vlada Republike Hrvatske će ih podržati, onako kako  kako oni misle da trebaju čuvati svoj identitet i kakve projekte žele provoditi. Vjerujemo da će oni uz našu potporu uspjeti ostvariti to što žele i da će to biti na dobrobit i Republike Hrvatske i Republike Srbije”, kazao je Bošnjak dodajući da je zadovoljan radovima na izgradnji matica.

“Nakon pokretanja izgradnje velike matice u Subotici koju je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković otvorio u lipnju 2024. godine, vidjela se velika pozitivna promjena u Subotici. Osim što je hrvatska zajednica dobila adekvatan prostor za svoje aktivnosti i njihova vidljivost je postala veća i bolja. Razgovarali smo s Hrvatskim nacionalnim vijećem  na koji način bismo mogli pomoći Hrvatima i u drugim dijelovima Srbije. Hrvatsko nacionalno vijeće napravilo je lijep idejni projekt za sedam matica. Započet je rad na njihovoj izgradnji, vidi se dinamika i siguran sam da će kroz pola godine, godinu dana,  sve biti dovršene i da ćemo pored velike matice u Subotici, imati još sedam matica u Srbiji. Zadovoljni smo kako radovi napreduju, strpljivi smo jer znamo da se ništa ne događa preko noći. Vjerujemo da će te matice uskoro biti u punoj funkciji i da će, ono što je najvažnije, Hrvati koji žive u tim sredinama i njihovi prijatelji,  imati jedan novi i lijepi prostor gdje će ispunjavati društvene i kulturne potrebe”.

Važna uloga župa u katoličkoj zajednici

Tijekom posjeta Srijemu, delegacija je posjetila župne crkve, Uzvišenja svetog Križa u Rumi i crkvu Presvetog Srca Isusovog u Šidu.

“Katolička crkva je čuvar hrvatskog identiteta ne samo u Srijemu, Vojvodini, Srbiji, nego širom svijeta, a tako i u Hrvatskoj. Imamo izvrsnu komunikaciju s katoličkom crkvom. Mnoge hrvatske udruge i danas rade u prostorima župa. Posjetili smo prelijepu crkvu Uzvišenja svetog Križa u Rumi koja se obnavlja. Sa župnikom Josipom Ivešićem smo razgovorali o tome kako on vidi projekciju daljnjega rada. I on i biskup Fabijan Svalina, i ostale njihove kolege, su izuzetno važni za društveni život hrvatske zajednice, ne samo vjerske. Oni ulažu puno napora, imaju puno entuzijazma i pomažu da naša zajednica bude strukturiranija, da bude više aktivnosti i da se još kvaliteniji projekti mogu ostvarivati”, kazao je Bošnjak poručujući hrvatskoj zajednici u Srbiji da će hrvatska Vlada i druge institucije u Hrvatskoj, i u budućnosti biti snažna potpora Hrvatima u Srbiji.

Važnost podrške

Predsjednik HKPD-a Matija Gubec iz Rume  Zdenko Lanc izrazio je zadovoljstvo što su mogli ugostiti delegaciju Središnjeg državnog ureda a Hrvate izvan Republike Hrvatske.

“Posjet visokih dužnosnika nam je izuzetno važan.. Mi kao kulturna udruga sudjelujemo na brojnim natječajima koje raspisuje Središnji državni ured i važno nam je da oni osobno dođu k nam i upoznaju se s aktivnosima naše udruge i radovima na izgradnji naše matice”, istaknuo je Lanc.

“Posjet četvoročlanog izaslanstva Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske nam puno znači prvenstveno da se na licu mjesta upoznaju s radom naše udruge i investicijom Vlade Republike Hrvatske, odnosno kupljenom kućo”, kazao je predsjednik šidske udruge Josip Pavlović dodajući:

“ U tijeku je natječaj za obnovu objekta koji traje do 7. travnja. Vjerujemo da će se naći izvođači koji zadovoljavaju zakonske uvjete i da će se u predviđenom roku radovi realizirati. Nadam se da ćemo potpunim završetkom radova na objektu dobiti idealne uvjete za rad”.

Posjeti u Srijemu sudjelovali su i predstavnici HNV-a, Marinko Katić i Marica Stantić.

 

S.D.

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail (6)
thumbnail (7)
thumbnail (8)
thumbnail (9)
thumbnail (10)
thumbnail (11)
thumbnail (12)
thumbnail

23/03/2026

Blagdan Svetog Josipa proslavljen je 19.03.2026. godine u pastoralnom centru „Leopold Mandić“ pri župi Uzvišenja Svetog Križa u Rumi. Blagdansko slavlje je predvodio rumski župnik vlč- Josip Ivešić.

Sveti Josip je odlukom Hrvatskog sabora još davne 1687 godine proglašen zaštitnikom hrvatskog naroda itadašnjeg hrvatskog kraljevstva da bi Odlukom Hrvatskog nacionalnog vijeća iz 2005. godine blagdan Svetog Josipa proglašen za jedan od četiri praznika hrvatske nacionalne zajednice u Republici Srbiji te je ove godine Ruma bila jedno od devet mjesta u Vojvodini u kojima je blagdan Svetog Josipa obilježen i proslavljen kroz pokroviteljstvo Hrvatskog nacionalnog vijeća.

„Sveti Josip je važna figura u životu čitave Katoličke crkve budući da je bio čuvar Svete obitelji, a danas je čuvar kršćanske obitelji. Radujem se što je svetkovina sv. Josipa proslavljena i u našoj Rumi koja ima stoljetnu tradiciju i zbog svih koji ponosno čuvaju kršćanstvo i svoj nacionalni identitet“ kazao je vlč- Ivešić.

Proslavi sv. Josipa nazočio je i zamjenik veleposlanika Republike Hrvatske u Beogradu Ivan Zeko-Pivač.

„Iskreno i od srca čestitam blagdan sv. Josipa pripadnicima naše zajednice u Srbiji. Također želio bih im poručiti da nisu sami i da imaju veliku potporu Republike Hrvatske o čemu svjedoče djela“ poručio je Zeko Pivač

Tom prilikom zajedno sa župnikom Ivešićem obišao je crkvu Uzvišenja Svetog Križa gdje su u toku radovi na njenoj obnovi.

Proslava povodom ovog velikog blagdana, koji je ujedno i imendan našeg rumskog župnika je potom nastavljena prigodnim domjenkom u prostorijama HKPD „Matija Gubec“ iz Rume

thumbnail (1)
thumbnail (2)
thumbnail (3)
thumbnail (4)
thumbnail (5)
thumbnail (6)
thumbnail (7)
thumbnail (8)
thumbnail (9)
thumbnail (10)
thumbnail (11)
thumbnail (12)
thumbnail (13)
thumbnail (14)
thumbnail

17/03/2026

Svečani poćetak radova na objektu male matice u Rumi

 

Motivacija i poticaj za još bolji rad

 

“Nakon 123 godina kontinuiranog rada, rumska udruga zaslužuje tako snažan vjetar u leđa. U Rumi ima veliki potencijal. Tamburaši iz Rume nisu bren samo naše zajednice. Oni su brend Rume i Srbije. Sretna sam da smo kao Hrvatsko nacionalno vijeće sudjelovali u ovako jednom velikom i povijesnom trenutku”, kazala je Jasna Vojnić.

Svečanim polaganjem vremenske kapsule, simboličnim pokretanjem mlina i polaganjem kamena temeljca u HKPD-u Matija Gubec u Rumi, 13. ožujka službeno su započeli radovi na maloj matici. U pitanju je dio projekta Sagradi min gdje je voda koji financira Vlada Republike Hrvatske. Nakon kupnje kuće, male matice u Šidu, ovo je početak radova druge matice unutar navedenog projekta.

Zalog za budućnost

Svečanost je započela pozdravnim govorom domaćina, predsjednika rumske udruge Zdenka Lanca, predsjednice HNV-a Jasne Vojnić, zamjenika veleposlanika Republike Hrvatske u Republici Srbiji Ivana Zeke Pivača te predstavnika lokalne samouprave, zamjenika predsjednika Općine Ruma za kulturu Stevana Kovačevića. Zatim je nakon čitanja, uslijedilo svečano postavljanje vremenske kapsule najmlađih članova Društva te simbolično pokretanje mlina.  Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i zastupnica u Hrvatskom sabora Jasna Vojnić je polaganjem kamena temeljca ozvaničila početak radova u Rumi. Tom prilikom istaknula je važnost malih matica i da su one motivacija za okupljanje većeg broja pripadnika i jačanje aktivnosti hrvatske zajednice u lokalnim sredinama.

“Ovo je početak radova na drugoj maloj matici i vrlo uskoro, već sljedeći mjesec, očekujemo početak radova u još dvije, i u mjesecu iza još dvije, tako da do kraja ovoga mandata završimo  treći veliki kapitalni projekt Vlade Republike Hrvatske Sagradi mlin gdje je voda. Radovi na ovoj matici bit će vrijednosti oko 250.000 eura, a trenutno su radovi vezani za dvorišni dio s 463 četvornog metra dvorišnog dijela i kuhinje. Svaki projekt ima tri dijela. Prvi dio je prikupljanje projektno tehničke dokumentacije koji je trajao godinu dana. Drugi dio započeo je svečanim početkom radova, a treći dio, možda i najvažniji, bit će nakon što  osiguramo sve preduvjete, da se ova matica napuni djecom, mladima, članovima udruge i da se njihovi sadržaji upotpune i utrostruče. Sigurna sam da će se to dogoditi jer svaka naša matica  bila je velika motivacija za narod u mjestima u kojima ih gradimo. Nakou 123 godine neprekidnog rada, rmska udruga zaslužuje tako snažan  vjetar u leđa. U Rumi ima veliki potencijal. Tamburaši iz Rume nisu samo brend naše zajednice, oni su brend Rume i Srbije. Sretna sam da smo kao Hrvatsko nacionalno vijeće mogli sudjelovati u ovako jednom velikom i povijesnom trenutku”, kazala je Jasna Vojnić dodajući da je zadovoljna koordinacijom sa svih sedam matica čiji predstavnici vrijedno rade kako bi se matice izgradile i oživjele.

Uvjeti za još bolji rad

Predsjednik HKPD-a Matija Gubec iz Rume Zdenko Lanc istaknuo je važnost potpore koji su dobili kroz projekt male matice.

“Uvijek je od izuzetnog značaja kada vidite da vas neko podržava, kad imate potporu i vjetar u leđa. Normalno je onda da se i sama zajednica više okuplja. Tamo gdje se gradi, postoji budućnost. Naš tamburaški orkestar dobro radi i na najbolji način predstavlja i naš grad i našu udrugu, kako u Srbiji, tako i u susjednim državama. Prepoznati smo po tamburi, a pokrenuli smo i folklor. Ljudi vole i cijene naš rad, podržavaju nas i vide da postoji budućnost za naš rad. Ako su naši preci održali ovo Društvo u123 godine i ostavili nam u amanet sve ovo, imamo obavezu biti pokretačka snaga, voda koja mlin okreće kako projekt kaže i ostaviti nešto našim pokolenjima”, kazao je Lanc.

 

Podrška institucija

Zamjenik veleposlanika Republike Hrvatske u Srbiji Ivan Zeko-Pivač podsjetio je okupljene kako je u pitanju izgradnja jedne od sedam malih matica koliko će se graditi u Srbiji za hrvatsku nacionalnu manjinu, a tu su još Sombor, Monoštor, Sonta, Petrovaradin, Šid i Opovo. Ukupna vrijednost ovog projekta, kako je rekao, nakon što se provedu javne nabave, bit će oko 3 i pol milijuna eura ili više.

“Hrvati izvan Republike Hrvatske su za Vladu Republike Hrvatske jedan od prioriteta. Ovo je ozbiljan pokazatelj koliko Vlada ulaže u svoje sunarodnjake koji su nastanjeni izvan njenih državnih granica i koliko brine. Ovo nije jedini projekt koji se provodi. Tu su i ostali programi za naše sunarodnjake. To je snažna poruka koliko se obraća pozornost na Hrvate u Srbiji. Stvaranje ovih infrastrukturnih preduvjeta omogućit će se da se zajednica i dalje okuplja, da ima svoje aktivnosti, da na još višoj razini rade ono što je radila svih ovih godina pa i u onim vremenima koja su bila složena”, kazao je Pivač.

Pomoćnik predsjednika Općine Ruma zadužen za kulturu Stevan Kovačević je istaknuo kako današnji dan nosi višestruku poruku, prije svega poruku da HKPD Matije Gubec, kao jedan od simbola Rume, razmišlja o svojoj budućnosti.

“To je živo Društvo u vremenu koje nije naklonjeno kulturno-umjetničkom amaterizmu. Društvo pokazuje vitalnost i to nam je drago jer je ono jedno od najvažnijih kulturnih institucija našeg grada. Ovaj događaj šalje lijepu poruku o tome da će se  pozitivna energija nastaviti akumulirati i stvarati na ovim prostorima. Ovo je poruka da je Ruma okruženje u kojem je duh tolerancije, zajedništva i razmišljanja o budućnosti  nedeljiv i da ga dijele sve zajednice. Drago mi je da prisustvujem ovoj svečanosti jer se ne događa tako često da kulturno – prosvjetna društva dobijaju unapređene uvjete za svoj rad a benefite od toga imat će svi građani općine Ruma. Zahvaljujem se svima koji su osmisili i financirali ovaj projekt i koji su doprinjeli ne samo za izgradnji kulture već i izgradnju zajedništva na ovim prostorima” kazao je Kovačević.

Početak radova blagoslovio je generalni vikar Srijemske biskupije i rumski župnik vlč. Josip Ivešić, a svečanost su uveličali najmlađi članovi udruge i tamburaši iz Rume.

S.D.

 

Copyright © 2019 HKPD Matija Gubec. All rights reserved. Made by CNT.