Dopisnica Srijem Beska fest

09/09/2018
mg-post-dopisnia-srem.jpg

U Beški održana sedma po redu vojvođansko-bavarska manifestacija Beška fest

Duh bavarske kulture u Srijemu

“Ideja jeste da pokažemo multikulturalnost ovih naših krajeva. Da pokažemo da možemo da živimo zajedno  i ono što je , da širimo prijateljstvo i mir među narodima koji žive u Vojvodini”, kazao je Duško Lupurović.

Za sve ljubitelje ukusne hrane, kvalitetnog piva i raznoraznih slastica, pripremljenih po bavarskim recepturama, Beška je proteklog tjedna 7. i 8. rujna bila pravo mjesto da se sve to okusi na jednom mjestu. A sve je počelo prije sedam godina kada je ova manifestacija po prvi put održana. Nastala je kao rezultat suradnje Beške i bavarskog grada Karlshuld, koji su Beščanima predložili da se i u njihovom mjestu organizira manifestacija poput njihove Beer fest. Ta ideja je uspješno realizirana i već godinama Beška je svakog rujna mjesto gdje se okupi veliki broj posjetitelja, ljubitelja dobre zabave i gastronomije. Osim te ideje, cilj organizatora je da se kroz ovu manifestaciju pokaže multikulturalnost toga mjesta,  s obzirom da su svake godine sudionici festivala, pored domaćina i gostiju iz Bavarske  slovačka, rusinska i hrvatska kulturno umjetnička društva, predstavnici svih nacionalnih manjina koji žive na tom podneblju.

Nacionalna šarolikost

Do kraja Drugog svjetskog rata, polovinu stanovništva u Beški su činili Njemci. Kasnije su se na te prostore doselili Hrvati i Srbi iz raznih krajeva Dalmacije i Bosne i Hercegovine.

„Beška je oduvijek bila mjesto koje je primalo ljude da žive na ovim prostorima. Na žalost, neko drugi je odlučivao o tome da li će oni ostati da žive ovdje. Narod se nije pitao. Danas je u Beški ostao mali broj njemačkih obitelji. Ostali su njihovi potomci, ali vrlo mali broj.Čak možemo reći da je dolazilo i do asimiliranja i te njemačke obitelji su kasnije postale pravoslavne. Ali to je normalno u onim sredinama gdje si izrazita manjina. Oko 10 posto stanovništva ovdje čine Hrvati i oni čuvaju svoj identitet, njeguju ga u svojim crkvama i udrugama. Mi širimo prijateljstvo sa ljudima koji su nekada živjeli u Beški, tako da su nam uvijek dragi i gosti naši prijatelji Beščani, koji danas žive u Zagrebu“, ističe Duško Lupurović ispred Zavičajne udruge Stara Beška.

Pored kulturne suradnje Beške i Karlshuda, ostvareni su u brojni projekti kroz koje su Beščani dobili više donacija iz Bavarske.

„Jedna od njihovih donacija je oprema za sve đake prvake koja se sastojala u školskim torbama i kompletnim školskim priborom. Opremili su kuhinju u školi, pomažu rad naše udruge, nogometni klub, kao i naše kulturno umjetničko društvo. Ali nije stvar samo u pomaganju, nego u zajedničkom životu i prijateljskom odnosu“, kaže Lupurović.

Naglasak ove manifestacije je najvećim djelom na gastro ponudi.Gosti iz Bavarske sa sobom donose svoje bavarsko pivo, tradicionalna jela (bavarske kobasice koje se služe posjetiteljima sa slatkim senfom), a domaćice iz Beške pripremaju i izlažu svoje slastice, pripremljene po bavarskim recepturama. Osim toga i kroz kulturno umjetnički program želi se prikazati bogatstvo ovih srijemskih krajeva, multietničnost i multikulturalnost na koju su Beščani posebno ponosni.

„.Dolaze nam  brojna kulturno-umjetnička društva kako njihova, tako i naše vojvođanske udruge, kako bi na pravi način opravdali naziv ove manifestacije, Dani vojvođansko bavarske kulture. Ideja jeste da prikažemo multikulturalnost ovih naših krajeva, da pokažemo da možemo da živimo zajedno i ono što je najbitnije, da širimo prijateljstvo i mir među narodima koji žive u Vojvodini“.

Brojni projekti

O uspješnosti međunarodne suradnje s Beščanima, govorio nam je Karl – Heinz Wendel, evangelički svećenik iz Karlshulda.

„ Dogovorili smo se da napravimo manifestaciju ovdje po uzoru na našu i da dovedemo nekoliko grupa ljudi Hrvata, Slovaka, Srba kako bi se organizirao jedan multikulturalni festival. Dolazimo ovdje svake godine da proslavimo naše partnerstvo u Beški. Ostvarili smo naše Do sada smo realiziriali tri projekta, a jedan od najvažnijih je razmjena učenika. U nekoliko navrata su učenici iz Beške dolazili kod nas, ali i učenici iz Bavarske su boravili ovdje. Oni su imali lijepa iskustva, ostvarili su brojna prijateljstva i svaki put kada su odlazili odavde, bili su tužni. Drugi projekti su se odnosili na sport i folkor, a ove godine KUD Branko Radičević iz Beške je gostovalo u našem mjestu na našem festivalu. Bilo je to prelijepo predstavljanje i naši ljudi su uživali“, kaže Wendel, ističući da se sa festivala ljudima želi poslati poruka mira i prijateljstva.

Tijekom proteklih godina, manifestacija je izrasla u jednu od najposjećenijih i najinteresantnijih događaja, s obzirom da svojim međunarodnim karakterom i specifičnim sadržajem, privlači razne uzraste posjetitelja i razne ciljne grupe.

„Manifestacija se pokazala kao veoma specifična s obzirom da objedinjuje gastronomsku ponudu, etno festival, bogat kulturno-umjetnički program, zabavu uz muziku, a sam nazivo Dani vojvođansko-bavarske kulture govori da se tu radi o prožimanju dve kulture tradicije. Posebnu draž daju ti posebni ukusi i mirisi. Beška fest je ujedno i povod da brojni posjetitelji iz različitih krajeva baš tih dana dolaze u Nama ide u prilog ova manifestacija jer ljudi koji ovdje dođu, ponesu lijepe dojmove, zadrže se ovdje, a mi se trudimo da im omogućimo i neki dodatni sadržaj i pružamo im mogućnost da upoznaju naše turističke potencijale“, kaže v.d. direktora Turističke organizacije Općine Inđija Maja Bošnjak.

Duh građanske kulture

Jedan od ovogodišnjih učesnika festivala, bili su i članovi Velikog tamburaškog orkestra HKPD Matija Gubec iz Rume, kojima je pripala čast, da otvore prvi festival u Beški. Pored bogatog repertoara orkestra, publici su se predstavili i solisti Dušan Stupar, Zoran Lepšanović, Marija Ratančić i Katarina Atanacković.

„Politika i način ponašanja našeg Društva i našeg Velikog tamburaškog orkestra je da imamo što bolju suradnju sa što više društava i orkestara. Prije šest godina smo stupili u kontakt i sa organizatorima Beška festa, festivala Vojvođansko bavarske kulture i tog puta smo imali dosta zapažen nastup. Uz bavarsku kuhinju i njihovu tradiciju  dobro se slaže tamburaška muzika. A i u Rumi su nekada živjele brojne obitelji Njemaca koje smo mi zvali rumske Švabe. Danas ima dosta njihovih potomaka a i moja prababa je bila Njemica. Tako da se ta građanska kultura provlači kroz mjesta u Srijemu, a i Ruma je uvijek imala neki građanski duh. Bez obzira na ova turbulentna vremena kada je došlo do mješanja stanovništva, taj građanski duh se zadržao“, kaže voditelj Velikog tamburaškog orkestra Josip Jurca.

Beška u srcu

Pored brojnih posjetitelja, gosti festivala bili su predsjednik i članovi Zavičajnog kluba Beščana iz Zagreba.

„Ovdje sam odrastao i ovaj festival je jedinstvena prilika da se sretnem sa puno dobrih ljudi na jednom mjestu. Prilično veliki broj ljudi iz Hrvatske dođe na ovaj festival, a trenutno nas je došlo desetak iz Zagreba i okolice. Rado se Srijemci vraćaju u svoj Srijem. Često se mi Beščani sastajemo u našem klubu, družimo se i tom prilikom se dogovaramo za dolazak u Bešku. Ovdje dolazimo jednom godišnje organizirano. Imamo jako lijepu suradnju sa udrugom Stara Beška i to su nam stari prijatelji u novoj ulozi. Svi smo mi odrasli u Beški. Bilo je to vrijeme kad smo  stasali i gradili svoj identitet i ja se uvijek rado vraćam ovdje“, navodi predsjednik Zavičajnog kluba Beščana, Mladen Čavar iz Zagreba.

Organizator manifestacije je Turistička organizacija Općine Inđija, Zavičajno društvo Stara Beška, mjesna zajednica Beška, a pokrovitelj festivala je Općine Inđija i Pokrajinsko tajništvo za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo. A pored njih, veliki doprinos održavanju festivala, pružilo je brojno lokalno stanovništvo koje svake godine dobrovoljno sudjeluje u njenoj organizaciji.

S. Darabašić

Copyright © 2019 HKPD Matija Gubec. All rights reserved. Made by CNT.